IP MAN Kimdir?

Doğum tarihi: 1 Ekim 1893, Foshan, Çin

Ölüm tarihi ve yeri: 2 Aralık 1972, Tung Choi Street, Hong Kong

Tam adı: Ip Man

Boy: 1,63 m

Wing Chun dövüş sanatını dünyaya öğreten Yip Man, aralarında Bruce Lee’nin de bulunduğu, birçok kişiyi yetiştirmiştir.

Yip Man 1 Ekim 1893 tarihinde Foshan/Çin’ de dünyaya gelmiş ve 13 yaşında büyük usta Chan Wah-Shun’dan dersler almaya başlamıştır.

Ip-Man, 16 yaşındayken kısa süreliğine Japonya’da bulunmuş ve sonra Hong Kong’da üst sınıf ailelerin çocuklarının ve yabancıların okuduğu St. Stephen Koleji’nde eğitimine devam etmiştir.

24 yaşında Foshan’a dönen Yip Man polis olarak çalışmaya başlamıştır. Bu dönemde resmi bir Wing-Chun okulu çalıştırmamış, yalnızca arkadaşlarının ve akrabalarının çocuklarına dersler vermiştir.

Çin’in Japonya tarafından istilası sırasında Yip Man Japon askeri birliklerini eğitme tekliflerini geri çevirmiştir. Sonrasında Hong-Kong’a gitmiştir. İkinci Çin-Japon Savaşı’nın sona ermesinin ardından Foshan’a dönen Yip Man, 1949 yılında iç savaşın Çin Komunist Partisi lehine sonuçlanması üzerine Hong Kong’a yerleşmiştir.

Burada açtığı dövüş sanatları okulunda Wing-Chun eğitimi vermeye devam etmiştir. Bazı öğrencileri diğer dövüş ustalarına karşı değişik karşılaşmalarda zaferler kazanmıştır. Bu durum Yip Man’in şöhretini artırmıştır. Yip Man’ın en ünlü öğrencilerinden biri olan Bruce Lee 1954’ten 1957’e kadar onunla birlikte çalışmıştır. Yip Man 2 Aralık 1972 tarihinde gırtlak kanseri nedeniyle hayatını kaybetmiştir.