Wing Chun

Wing Chun yaklaşık 350 yıl önce Çin’de savaş sanatlarında zamanın büyük ustalarından biri olan shaolin rahibesi Ng Mui tarafından turna kuşu ile yılanın kavgasından esinlenerek bulunan çok etkili bir savaş sanatıdır.

Günümüzde Wing Tsun ismi ile de öğretildiğini duyabilirsiniz. Wing Chun Çin’de nesillerden birbirine aktarılan geleneksel olan sistemdir. Wing Tsun yine wing chun prensiplerine bağlı, bir derecelendirme sistemine göre öğretim teknikleri planlanmış ve geleneksel wing chun’da ki bazı eksik görülen kısımları geliştirilmiş sistem için kullanılan isimdir.

Amacı minimum kuvvet ve en kısa sürede rakibi etkisiz hale getirmektir. Wing Chun pratiktir, amaca odaklıdır. Aşırı efor, güç veya akrobasi gerektirmez. Fiziksel güce dayalı olmadığı için her yaştan ve fizikten insan yapabilir. Wing Chun akıl, planlama ve hız ile savaşı kazanmayı sağlar.

Wing Chun bir müsabaka sporu değildir, hayatta kalmayı hedefleyen ve kuralı olmayan bir savaş sanatıdır, Başınıza gelebilecek bir saldırı durumunda maalesef dürüstlük ve kurallar olmayacaktır. Çünkü maalesef sokakta kural yoktur. Ring sporları skor almayı hedefler iken Wing Chun sadece tehdidi en hızlı şekilde yok etmeyi amaçlar bu sebeple saldırı ve savunmayı aynı anda yapar.

Teknikleri karmaşık ve gösterişli hareketler değil en kısa yoldan ve en efektif şekilde amaca hizmet edecek şekilde  tasarlanmıştır. Gerçekte sizden güçlü bir hatta birden fazla kişi ile mücadele etme şansınız Wing Chun ile çok yüksektir.