Neden Wing Chun?

Wing Chun günümüze kadar insanların geliştirmiş olduğu en etkili savaş sistemidir. Fiziksel olarak daha zayıf kişiler kendilerini kısa ve etkin bir şekilde koruyabilir.

Wing Chun’un bir geometrisi , felsefesi , mantığı ve metadolojisi vardır. 3 boyutlu bir sistemi vardır. Wing Chun bir bayan tarafından bulunmuştur. Bu yüzden güce dayalı bir savunma sanatı değildir, çünkü; gücün sınırı vardır ama tekniğin yoktur.

Rakibiniz size saldırdığında kendinizi korurken aynı anda da saldırı yapabilme yeteneğiniz vardır. Bunun için koordinasyon çalışmalarımız vardır. Örnek; Seri bir şekilde yumruk atarken, aynı anda da tekme vurabilirsiniz.

Wing Chun’un en tehlikeli ve başa çıkılamaz silahı ise meşhur Zincir Yumruk‘ tur. Başladığı zaman kurtulmak neredeyse imkansızdır.

Wing Chun size saldırılardan sakınmayı ,kaçınmayı, savunmayı ve içinde bulunduğunuz tehlikeli durumu yönetmeyi/kontrol etmeyi öğretir. Sabretmeyi, metaneti öğretir, refleks & koordinasyon ve öngörüyü geliştirir, mutlaka güç ve kondüsyonuda arttırır. Kişiye özgüven aşılar, stresten kurtulmaya yardımcı olur.

Wing Chun size saldırılardan sakınmayı ,kaçınmayı, savunmayı ve içinde bulunduğunuz tehlikeli durumu yönetmeyi/kontrol etmeyi öğretir. Sabretmeyi, metaneti öğretir, refleks & koordinasyon ve öngörüyü geliştirir, mutlaka güç ve kondüsyonu da arttırır. Kişiye özgüven aşılar, stresten kurtulmaya yardımcı olur.

Wing Chun’ a başladığınızda ilk dikkatinizi çekecek olan şey; günlük hayatta yaşadığınız gerginikleri, sıkıntıları, üzüntü, kaygı ve takıntı gibi stres unsurlarını yok yok etmesi, ders saati ve sonrası aydınlık bir zihin yaratmasıdır. Ayrıca Wing Chun prensiplerini günlük yaşamınızda da uygulayarak hayat akışınızı değiştirebilirsiniz.

Kendi hayatında düzensizlik yaşayan birçok insan savaş sanatları sayesinde öz disiplinini geliştirerek gerek iş gerekse özel yaşantısında çok daha başarılı olmuştur.

ÖZGÜVEN konusuna değinirsek; Hayvanlar tehlikeli bir durumla karşılaştıklarında SAVAŞ YADA KAÇ MEKANİZMASI devreye girer. Ya tehlikeden kaçarlar ya da kalıp tehlikeyle başa çıkarlar. İnsanlarda da aynı mekanizma vardır. Ancak günümüzdeki modern dünyada bu mekanizmayı hayvanlardaki gibi uygulayamamaktayız. Biriyle tartıştığımızda kan basıncı yükselir, solunum hızlanır, karnımız sıkışır. Ortamdan hayvanlarda olduğu gibi koşup kaçamayız ya da hemen atağa geçip saldıramayız. Çünkü kanunların olduğu modern bir dünya da yaşıyoruz. Kaçamadığımızdan dolayı kalıp dövüşme ihtimalimiz varsa tedirgin olmaya, korkmaya başlarız. Çünkü karşımızdakinin bize saldırdığında bizi yenebilme ihtimalini bilemeyiz.

Ancak Wing Chun’ da biraz ilerlemiş bir öğrenci böyle bir durumda kendini savunmak zorunda kalırsa bundan korkmaz. Olayın kavgaya dönüşmemesi için tabi ki elinden geleni yapacaktır ama karşıdaki saldırırsa kendinden emin bir şekilde kendini savunur. Wing Chun sisteminin üstünlüğü ile kazanma şansının fazla olduğunu bilir ve bu da ona güven verir.

Wing Chun’un global bir savaş sanatı olmasından dolayı Türkiye’nin veya Dünya’nın herhangi bir yerine gittiğinizde herhangi bir Wing Chun/Wing Tsun okulunun çalışmalarına oradaki eğitmenin kabulü ile katılabilirsiniz. Bu konuda kendimden bir örnek vermek istiyorum; 2018 yılında iş gereği bir süre Karadağ ülkesinin küçük bir kasabasında bir süre kaldım. Tabi İstanbul’da devam ettiğim wing chun çalışmalarımdan geri kalmak beni gerçekten üzmüştü. Ancak o küçük kasabada wing chun ile uğraşan ve benden daha ileri seviye olan bir kişi buldum. Bu sayede orada bulunduğum sürece kendisi ile haftada 2-3 gün ders yapma şansı buldum. Sizde wing chun’a başladıktan bir süre sonra onsuz olamayacağınızı göreceksiniz.

Wing Chun Başlar Zaman Durur

Sabır becerisi; Wing Chun Dünyanın en etkili dövüş sistemi olmasına karşın 3-4 ayda mucizeler vaat etmez. Kişi kendini sokakta her türlü saldırıya karşı etkili bir şekilde koruyabilmesi için en az 1-1,5 yıl boyunca derslere devam etmelidir. Sabrınızın sonucunu aldığınızda buna değdiğini anlayacaksınız.

Beyninizi daha fazla çalıştırmanıza yardımcı olur; Basit bir el kaldırma hareketi için bile beynimizin bir çok bölgesi çalışır. Frontal korteks, beyincik, bazal gangliyonlar, beyin sapı, talamus gibi daha bir çok yapı Wing Tsun yapıldığı sırada yoğun bir şekilde, daha önce kullanmadığınız bir şekilde çalışacaktır. Böylece günlük hayatta bu şekilde çalıştırmaya fırsat bulamayacağınız beyninizin bir çok bölgesini daha fazla çalıştırdığınızdan dolayı bu yapılar gelişme göstereceklerdir. Wing Chun’ da ilerledikçe beyninizde Wing Chun’ a özgü nöron ağları sistemi oluşacaktır. Bu noktadan itibaren teknikleri refleksif bir şekilde hiç düşünmeden ve süratle her türlü durumda uygulayabileceksiniz, Gözünüz kapalı bile olsa!

Bir hobiye sahip olmanın vereceği zevki ve heyecanı yaşarsınız; Günlük hayatınıza baktığınızda yaptığınız şeylerin ne kadar monoton olduğunu fark edersiniz. Bu özellikle orta yaştan sonra hissedilmeye başlanır. Bu monoton hayata bir şekilde renk getirilmezse insanda bir süre sonra depresif semptomlar görülmeye başlar. Bu yüzden sizi rutin dünyanızdan çıkaracak farklı bir havaya sokacak bir hobiye sahip olmak çok önemlidir.